sociálne siete
Pri káve

Pri káve | Umelé sociálne siete?

Písať o téme, ktorá sa stala celosvetovým problémom nie je jednoduché. Obzvlášť v prípade, kedy sa jej časť dotýka vašich záľub v podobe blogovania, spravovania sociálnych sietí a (možno) budúceho zamestnania. Aj napriek tomu, že sa polovica môjho dňa odohráva práve na platformách, ktoré väčšinou nepôsobia, že majú s realitou niečo spoločné sa snažím od virtuálneho života odosobniť. Zachovať si vlastné ja a naučiť to aj ostatných používateľov sociálnych sietí je v dnešnej dobe veľmi dôležité. Pýtali ste sa už samých seba, prečo sociálne siete začali ovládať vaše životy? Spôsobila ich popularita vznik neviditeľnej vojny medzi realitou a virtuálnym priestorom?

Pamätáte si na obdobie, kedy sme sa tešili na každé stretnutie s kamarátmi, výlety či len obyčajné prechádzky? Dnes už ich nepotrebujeme, lebo si vieme napísať. Na výlety chodíme len keď potrebujeme fotky na sociálne siete. Časy sa zmenili a my sme sa ocitli v dobe, kedy sa naša osobnosť posudzuje podľa množstva srdiečok či palcov na sociálnych sieťach. Nepochybne na tom má svoj podiel vývoj a pokrok technológií, internetu a samotných sociálnych sietí. Stali sa neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Dnes v online svete vystupuje každý. Pre zaujímavosť spomeniem, že Instagram si denne zapne viac ako 500 miliónov aktívnych používateľov a na Facebook sa denne prihlási a aktívne využíva viac ako 1,52 miliardy ľudí. Sociálne siete už dávno neslúžia len ako prostriedok určený na komunikáciu, zábavu či odreagovanie. Stali sa silným nástrojom pre online marketing, no útočisko si na nich našla aj politika (aktuálnym príkladom môžu byť masívne prezidentské kampane), rôzne organizácie a bohužiaľ sa v ich útrobách vytvorilo aj miesto pre kyber šikanu či falošné správy (tzv. fake news).

…vytvárame dokonalú koláž nášho života…

Možno práve spomínaná kyber šikana spustila trend vytvárania nových, falošných identít, ktoré neprezentujú všetky momenty života, ale len tie dokonalé. Nie je žiadnym tajomstvom, že aj samotné sociálne siete sú vďaka prepracovanému algoritmu nastavené tak, aby ukazovali používateľom len to, čo vidieť chcú. Odvádzajú nás od reality a vytvárajú pomyselnú bublinu dokonalosti. Dávajú ľuďom dojem, že životy používateľov sociálnych sietí sú totožné s tými virtuálnymi. Obraz dokonalosti u mnohých vyvoláva pocity menejcennosti, vedie ich k poruchám príjmu potravy, dokonca sa u nich objavujú príznaky depresie. Dokazujú to aj výsledky mnohých výskumov. Sociálne siete teda môžu  napáchať viac škody ako úžitku aj napriek tomu, že nám svojim spôsobom dokážu uľahčiť život s priateľmi, ktorí sú momentálne tisíce kilometrov vzdialení alebo nám pomáhajú pripomínať dôležité dátumy, akými sú napríklad narodeniny. Ale to, či je život (nielen) našich priateľov naozaj takí úspešný, zaujímavý, plný lásky ako prezentujú, alebo či sa usmievajú sedem dní v týždni ďalej neskúmame. Pretože si uvedomujeme, že ani my nezdieľame všetko tak, ako to v skutočnosti je. Nevypúšťame do sveta každú sekundu svojho života, a tak sa prirodzene delíme len o pekné momenty. Tie, ktoré sú hodné miesta na sociálnej sieti. A tak vytvárame (možno často nevedomky) dokonalú koláž nášho života.

Počet používateľov sociálnych sietí sa každý deň rapídne zvyšuje, podobne ako aj čas venovaný týmto platformám. Áno, sociálne siete sa stali extrémnym požieračom nášho času, ktorí by sa dal využiť efektívnejšie. Ruku na srdce. Koľkokrát počas dňa siahnete bezdôvodne na mobilný telefón, aby ste prelistovali čo nové sa udialo? Prevláda neustála potreba byť online a sledovať, či nám niečo neuniklo. Bez telefónu sme nepokojní a nedokážeme relaxovať. Znamená to, že ľudia trávia všetok voľný čas práve na týchto virtuálnych platformách? Riešením však nie je zrušenie sociálnych sietí, ale uvedomenie si, kam siaha virtuálny svet a kam realita. Riešením je teda dôkladná regulácia času, ktorý týmto platformám venujeme a zvyšovanie povedomia o úskaliach sociálnych sietí nielen medzi deťmi, ktoré sú v tejto oblasti najzraniteľnejšie.

Romi Mináriková

Môže ťa tiež zaujímať...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *