ukáž, čo robíš
Čítanie

Ukáž, čo robíš! | Austin Kleon

Kniha Ukáž, čo robíš! (10 spôsobov, ako zdieľať svoju kreativitu a nechať sa objaviť; originál Show your work!) je druhým dielom autora Austina Kleona. Stavil na úspech svojej prvotiny , držal sa jednoduchosti, trefného dizajnu a s prehľadom dobehol aj spomínanú knihu Kradni ako umelec, ktorá bola vydaná o dva roky skôr.

Autor Austin Kleon tento krát poukazuje na silu maličkostí. Kapitoly, ktoré nás sprevádzajú knihou sú len rozpracované pôvodné témy na blogu, ktoré vznikli ako tweety na Twitteri. Myšlienkou je, že ak naše nápady zostávajú len v našej hlave, nikam nás neposúvajú. Niekde treba začať. Kniha nás od začiatku až dokonca zahlcuje hodnotnými myšlienkami, ktoré sú doplnené autorovými hravými ilustráciami, infografikami, fotografiami a inšpiratívnymi citátmi.

Kreativita nielen v dizajne

Okrem svojho špecifického dizajnu v podobe štvorca a veľkými hravými nadpismi zaujme kniha Ukáž, čo robíš! aj svojim hodnotným obsahom. Ako je už u autora zvykom, nechodí zbytočne okolo horúcej kaše, ale vždy prejde rovno k veci. Môžeme si to všimnúť aj priamo pri názve knihy, ktorý odráža jej hlavnú myšlienku. Kniha pojednáva o tom, kde treba ukazovať to, čo robíme, aby to malo zmysel – na sociálnych sieťach. Sociálne siete ponúkajú množstvo interakcií, ktoré sa dajú využiť v náš prospech. Ide totiž o veľmi silný komunikačný nástroj, ktorý vás dokáže inšpirovať. Je však veľmi dôležité, aby ste aj vy boli inšpiráciou, preto všetko, čo nesúvisí s vašou prácou, nezdieľajte na sociálnych sieťach. Pred fotkou chutného obedu dajte prednosť radšej zákulisiu vašej tvorby. Autor nám ponúka množstvo kvalitných rád, tipov a snaží sa nás naučiť vytrvať v budovaní značky na sociálnej sieti.

Príbeh na prvom mieste

Prostredníctvom príbehov zo života ukazuje, že sociálne siete sú stále o príbehu. Ľudí zaujíma zákulisie vašej značky, vašej tvorby, a preto nie je na škodu jeho zdieľanie. Austin Kleon v jednoduchosti hovorí: „Založ si blog, zdieľaj svoj príbeh.“ Zoznám ľudí s tým, čo robíš. Buď kreatívny a rob to inak, ako ostatní. Najmä zostaň sám sebou, nesnaž sa len naoko vytvárať dokonalosť.

Autor jednu celú kapitolu venoval amatérom. Snaží sa vysvetľovať, že amatér je niekedy je viac ako kadejaký expert, pretože má potrebu stále sa posúvať dopredu a najmä robí danú činnosť pre radosť. Nevadia mu chyby, učí sa na nich. Moment, kedy prestaneme napredovať sa nám stáva osudným a naša práca začne stagnovať.

Zapredajte sa s hrdosťou

Kniha obsahuje mnoho klišé, ale sú veľmi rafinovane dopĺňané príbehmi nielen známych osobností. Nechýba ani povestný Kleonov vtip, ktorý nás sprevádza celým dielom. Autor nás učí, ako zvládať kritiku, ako sa nehanbiť zapredať a byť na to hrdý, ako na sebe pracovať… Nerobí to ako guru všetkých kreatívcov. Robí to s pokorou a je nad vecou. To, že sa opiera o svoje skúsenosti knihe pridáva na dôveryhodnosti.

Kniha Ukaž, co deláš! je oddychové a zároveň motivačné čítanie pre každého, kto chce napredovať. Podobne ako prvotina Kradni ako umelec autora Austina Kleona, nabudí vás začať na sebe makať. Jej prečítanie vám zaberie pomerne málo času a stane sa dobrým spoločníkom kdekoľvek a kedykoľvek. Predpokladá sa, že toto dielo neodložíte len tak do knižnice, ale budete sa k nemu neustále vracať a hľadať v ňom novú dávku inšpirácie.

Romi Mináriková

 

 

INSTAGRAM:

@romiminarikova

Môže ťa tiež zaujímať...

1 Comment

  1. Vyzerá na príjemné večerné čítanie, vďaka za tip 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *