kradni ako umelec
Čítanie

KRADNI AKO UMELEC | Austin Kleon

Kniha Kradni ako umelec (10 vecí, ktoré ti nikto nepovedal o kreativite; originál Steal Like an Artist) od autora Austina Kleona zaujme už na prvý pohľad svojim kreatívnym dizajnom, ktorý sa vymyká klasickej komfortnej zóne súčasnosti. Mohli by sme ju zaradiť do skupiny ku komerčne úspešným publikáciám, ktoré sa snažia čitateľom poradiť, ako zlepšiť svoj život. Je ich na trhu množstvo a stále opakujú rovnaké myšlienky. Táto kniha sa však v mnohom od klasických bestsellerov odlišuje. Jednou z odlišností je aj samotný dizajn, ktorý autor nenechal na náhodu.

Nezvyčajnosť 

Štvorcový formát, netradičný font a mnohé iné atribúty zaujmú najmä ľudí, v ktorých drieme umelecká duša. Pri spracovaní sa pozastaví nejedna osoba. Kniha obsahuje mnoho ilustrácií z dielne samotného autora, fotografie, nezvyčajne veľké písmo spolu s graficky zaujímavými nadpismi jednotlivých kapitol. Aj napriek väčšiemu množstvu strán nás neprekvapí množstvo textu a kniha sa prečíta takpovediac na jeden dych.

Kradnutie

Ako bolo už vyššie povedané, kniha Kradni ako umelec je určená pre umelecky založených ľudí, ktorí majú nejaké skúsenosti v umeleckom svete a potrebujú nakopnúť do tvorenia. Venuje sa presne tomu o čom hovorí samotný názov. Kradnutiu. Doslova ľudí nabáda ku kradnutiu (kopírovaniu) myšlienok, ideí, vzorov, textov a mnohého iného. Kniha sa skladá z množstva „nakradnutých ideí“. Áno, sám autor v knihe používa množstvo myšlienok iných autorov, slávnych osobností a ukazuje tým uplatnenie jeho slov v praxi. Často sa odvoláva na myšlienky typu: Dá sa napísať niečo nové, keď už všetko napísané bolo? Dáva ľuďom odkaz, že netreba byť za všetkých okolností 100% pôvodný a že niekedy je dobré myšlienky si požičať a pretvoriť podľa svojho obrazu. Obsahuje však kapitoly, ktoré nám predstavujú pravidlá, ktorých by sme sa mali držať aby sme mohli byť na svoju krádež hrdí.

Vtip a motivácia

Kniha Kradni ako umelec zaujme nehranou úprimnosťou a vtipom, s ktorými autor podáva rady do života starej verzii samého seba. Málokto si však vie interpretovať tieto rady pre svoje použitie bez toho, aby si dané veci zažili na vlastnej koži a to je asi najväčší problém celej knihy. Motivovať však dokáže veľmi dobre a za veľmi krátky čas. Kniha dodáva odvahu potrebnú na riskovanie, motiváciu na prácu a využitie času naplno.

Názvy kapitol obsahujú mnohokrát opakované klišé (napr. „Nebuď sviňa (svet je malý)“ „Nečakaj s prácou na to, až zistíš, kým si.“ a pod.) ale sú podané vtipne spolu s praktickými príkladmi z autorovho života. Každá kapitola nejakým iným spôsobom nabáda k tvorivému mysleniu a po prečítaní každej z nich má človek potrebu tvoriť.

Autor Austin Kleon nezabúda ani na rady v oblasti organizácie práce. Veľmi zaujímavou je aj myšlienka tzv. dvoch stolov, ktorú opisuje v kapitole „Preč od obrazovky“. Dá sa pretvoriť do ktorejkoľvek oblasti v živote. Mali by sme využívať dva stoly. Jeden „digitálny“ a jeden „analógový“. Nemali by sme zabúdať ani na klasický papier. Ten by sme však mali oddeliť od počítača. Túto metódu popisuje opäť na rôznych príkladoch zo života. V knihe natrafíme na veľké množstvo podobných rád, ktoré stoja minimálne za zamyslenie.

Knihu odporúčam všetkým, ktorí hľadajú nenáročné a pritom inšpiratívne čítanie plné nápadov a vtipu. Nie je to kniha, ktorú odložíte na poličku, ale budete sa k nej vracať stále dokola. Ukáže vám, kde hľadať nové nápady a ako ich realizovať (nie len pasívne čítať). Netreba čakať na zázraky, treba si začať budovať svoju zbierku nakradnutých myšlienok. Pretože ako povedal Pablo Picasso a ako sa začína celá táto kniha:

„Umenie je krádež.“

Romi Mináriková

 

 

INSTAGRAM:

@romiminarikova

Môže ťa tiež zaujímať...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *